10 دلیل مهم برای استفاده از Gmail

در این مطلب به 10 دلیل مهم برای استفاده از Gmail می پردازیم.

1. فیلتر کردن Spam ها

بهترین سرویسی است که تا به حال استفاده کرده ام. به همین دلیل، می خواهم تمامی email هایم از طریق Gmail فیلتر شوند ( 4 بخش زیر را مشاهده کنید.).

2. فضا

تا به امروز، برای email هایم 15 GB فضا داشته ام. همیشه سعی می کنم email هایم را مرتب کرده و آن هایی را که نیازی بهشان نیست، حذف کنم. اما اگر نگران این هستید که برایتان email های با فایل ها و محتوای سنگین بیاید، با این فضا جایی برای نگرانی نیست.

3. Inbox اولویت دار

گاهی، یک email برایمان می آید که نه Spam است و نه خیلی مهم. این email ها از سوی شرکت هایی که چیزی از آن ها خریداری کرده اید، خبرنامه ها و … می آیند. Gmail یک فلش ( پیکان) زرد رنگ جلوی “priority” آن email می گذارد.

4. Gmail می تواند 5 سرویس email  دیگر را میزبانی کند.

اگر شما از Gmail خوشتان می آید، می توانید تمامی حساب های email هایتان را از interface Gmail عبور دهید و از از ویژگی های آن استفاده کنید. من یک حساب email داشتم که هزاران هزار Spam دریافت می کرد. تنها برای مشکل Spamها تصمیم گرفتم که حساب  (account ) خود را از Gmail عبور دهم. این گونه بود که مشکلم حل شد.

5. Interface وب و کلیدهای میانبر کیبورد

یکی از مشکلات مشترک سرویس های email، حجم خالص و حقیقی ایست که می خواهیم دریافت کنیم. ما همه چیز را در Inbox رها می کنیم، آن هم به این دلیل که مرتب کردن آن ها زمان بر است. آیا می دانستید که می توانید از کلیدهای میانبر در Gmail استفاده کنید؟ به interface وب Gmailرفته و “Shift”+”?” را فشار دهید. این، مانند دوست شماست که در که در یک مرورگر وب کار می کند.

6. Interface موبایل

Gmail یکی از بهترین Interface ها را برای موبایل دارد.

7. دستورهای فیلتر، برچسب ها، فیلترها و ستاره ها

در گذشته، خیلی از Outlook استفاده می کردیم. Outlook خوب است، اما اصول آن کمی کهنه و قدیمی است. مانند یک سیستم دسکتاپ عمل می کرد. می توانستیم یک پوشه در آن ساخته و چیزهایی را که فرستاده می شد را در آن ذخیره کنیم. سپس می توانستیم قوانینی برای مسیر دهی به پوشه ها تنظیم کنیم. اما این شلوغ کاری است و پیدا و مرتب کردن آن ها غیر ممکن می شد. روش  Gmail این است: email در Inbox شماست. شما آن را می خوانید و اگر مهم بود، آن را بایگانی می کنید. حال، چگونه emailها را پیدا می کنید؟ شما می توانید آن ها را ستاره دار کنید، به آن برچسب بزنید و یا آن ها را جستجو کنید. اگر جستجو خیلی محدود است و به ضوابط و معیارهای گسترده ای نیاز دارید، Gmail زبان ویژه ای برای دستورات خود دارد که می توانید آن ها را در بخش جستجو  (search box ) قرار دهید. آیا می خواهید تمامی emailها از طرف شخص خاصی – به عنوان مثال، ali – را ببینید؟ در بخش جستجو بنویسید “from:ali”. این فقط بخشی کوچک از ماجراست. به Google’s filter list رفته و آن را bookmark کرده و به خاطر بسپارید. چون خیلی برایتان مفید خواهد بود. همچنین، می توانید به Google’s guide to using filters مراجعه کنید.

8. جستجو

Google همیشه یک سیستم یکپارچه ی عالی برای جستجو داشته است که همیشه عالی عمل می کند.

9. خنثی کردن ارسال

یک راه حل عالی برای یک مشکل قدیمی و همیشگی: آیا تا کنون پیش آمده که یک email را که هنوز کامل نشده، ارسال کنید؟ حتی بدتر از این، چیزی را ارسال کرده اید که نباید می فرستادید؟ شما باید این را در بخش تنظیمات، فعال کنید. اما Gmail به طور پیش فرض email شما را به مدت 30 ثانیه نگه می دارد تا اگر نظرتان عوض شد، بتوانید از ارسال آن جلوگیری کنید ( شما می توانید این زمان را بیشتر کنید.). آیا سرویس دیگری وجود دارد که این گزینه را داشته باشد؟!

10. ردیابی ضمیمه (Attachment ) های فراموش شده

من در این کار وارد نیستم. یک email را می نویسم و در آن می نویسم ” see attached” ( به فایلی که ضمیمه کردم نگاه کن) و روی send کلیک می کنم. Gmail می تواند از مکالمه ی شما تشخیص دهد که شما ممکن است فراموش کرده باشید چیزی را ضمیمه کنید و می خواهید روی send کلیک کنید.

نویسنده : امیرعمادی