Rootnet virtualization | مجازی سازی روت نت

مجازی سازی (Virtualization) چیست؟ مجازی سازی یکی از تکنولوژی های نوظهور در دنیای IT می باشد، دانش و تکنیکی که با استفاده از آن می توان بر بسیاری از مشکلات و موانع موجود در عرصه زیر ساخت ها (نرم افزاری و سخت افزاری) فائق آمد و راه را برای توسعه پایدار و به وجود آوردن شرایط مناسب برای کسب و کار (Business) به بهترین نحو فراهم آورد. کاربردهای مجازی سازی (Virtualization) آنچنان گسترده است که نه تنها متخصصان و کارشناسان حوزه IT بلکه بسیاری از افراد در رشته های غیر مرتبط با کامپیوتر و IT نیز از آن بهره مند می گردند. مجازی سازی فناوری است که به کمک آن می‌توان اجزاء فیزیکی یک رایانه را به کمک نرم افزار، مورد اشتراک تعداد بسیاری سیستم عامل قرار داد که همگی آنان در یک لحظه و به طور همزمان روشن و قابل استفاده و درحال کار باشند.

ویژگی های مجازی سازی

این تکنولوژی که با نامهای دیگری مثل Hardware virtualization و OS Virtualization نیز شناخته میشود، دو ویژگی زیر را برای ما مهیا می نماید:

الف) به جای راه اندازی تعداد زیادی سرور سخت افزاری در شبکه خود که مستلزم هزینه زیاد ، هزینه و زحمات نگهداری بالا و مشکلات بسیار زیادی می باشد ، یک یا تعداد بسیار کمتری سرور فیزیکی مناسب (با مشخصات سخت افزاری بالا) راه اندازی مینماییم و بر روی این سرورهای فیزیکی ، سیستم عاملهای مورد نیاز را به صورت ماشین های مجازی (virtual machine) راه اندازی مینماییم.

این ماشین های مجازی در حقیقت نسخه شبیه سازی شده نرم افزاری سیستم های سخت افزاری هستند.

ب) با استفاده از این تکنولوژی ، بر روی هر یک از سرورهای فیزیکی تعداد زیادی سیستم عامل همزمان و مستقل از یکدیگر سرویس میدهند و اگر اختلال یا مشکلی در هر یک از این سیستم عاملها روی دهد در دیگری تاثیری نمیگذارد.

به دلیل استفاده همزمان چندین سیستم عامل از سخت افزار یک سرور ، این تکنولوژی “استفاده بهینه از سخت افزار” را برای ما مهیا مینماید.