5 دلیل برتری لینوکس

5 دلیل برتری لینوکس نسبت به ویندوز برای سِرورها
اما چیزی که هیچ وقت به آن توجه نمی شود، قابل توجه بودن بازار سرورهای لینوکس است.  این موضوع اتفاقی نیست. استفاده از سرورهای لینوکس به طرز قابل توجهی بهتر از سرورهای ویندوز و بسیاری از سرورهای دیگر است. حال با خود می پرسید چرا؟ ما به شما پاسخ می دهیم.
1. پایداری
سیستم های لینوکس به خاطر توانایی شان در اجرا شدن بدون خطا در مدّت های طولانی (حتی به مدت چندسال) معروف هستند. در واقع بسیاری از کاربران لینوکس تا کنون حتی یک crash هم نداشته اند. این موضوع برای هر کاربری بسیار عالی است.
لینوکس همچنین می تواند تعداد زیادی پردازش همزمان را بسیار بهتر از ویندوز انجام دهد. در واقع این موضوع پایداری ویندوز را خیلی سریع پایین می آورد.
حال می رسیم به reboot. در حالی که معمولاً تغییرات پیکربندی ویندوز نیازمند reboot است و باعث down بودن سرور می شود، لینوکس هیچ نیازی به reboot ندارد. تقریباً تمامی تغییرات در پیکربندی لینوکس را می توان زمانی که سیستم در حال اجراست، بدون تأثیر در سرویس های غیر مرتبط، انجام داد.
به همین نحو، در حالی که سرورهای ویندوز به طور مداوم باید defragment شوند، لینوکس نیاز به چنین کاری ندارد. بگذارید دیگران زمان اجتناب ناپذیر down بودن را در سرورهای ویندوز تحمل کنند. لینوکس قابل اعتماد همه ی کارها را در حال اجرای سرور انجام می دهد.
2. امنیت

امنیت لینوکس ذاتاً از ویندوز بیشتر و بهتر است، چه در سرور و چه در دسکتاپ. این به این دلیل است که لینوکس که بر پایه ی Unix ساخته شده، از همان اول به عنوان یک سیستم عامل چند کاربره طراحی شده است. تنها مدیر و یا root  امتیازهای مدیریت را دارند، و کاربران و اپلیکیشن های کمی اجازه ی دسترسی به kernel یا یکدیگر را دارند. همین موضوع باعث افزایش امنیت می شود.
البته لینوکس کمتر توسط ویروس ها و نرم افزارهای مخرب مورد حمله قرار می گیرد و نقاط آسیب پذیر آن به سرعت توسط توسعه دهنده ها و کاربران پیدا و تصحیح می شوند. به عنوان مثال، یک kernel bug شش ساله که به تازگی تصحیح شده است، یک اتفاق نادر در دنیای لینوکس است.
از نظر داخلی، کاربران سیستم های ویندوز گاهی می توانند بعضی از فایل ها را از مدیر مخفی کنند. ولی در لینوکس، مدیر سیستم همیشه دید و کنترلی کامل و واضح به فایل های سیستم دارد.
3. سخت افزار
در حالی که معمولاً ویندوز به طور منظم نیاز به به روز کردن سخت افزارها برای تطبیق با منابع در حال افزایش دارد، لینوکس انعطاف پذیر و مقیاس پذیر است و تقریباً در هر کامپیوتری –بدون در نظر گرفتن پردازش و یا ساختار ماشین- می تواند اجرا شود.
همچنین می توان لینوکس را برای داشتن فقط سرویس هایی که برای پردازش کارتان مورد نیاز است، دوباره پیکربندی کرد. بنابراین، کاهش نیاز به حافظه، بهبود اجرا و نگه داری چیزها ساده تر خواهد بود.
4. هزینه ی کلّ مالکیت
چون این نرم افزار عموماً رایگان است، هیچ راهی برای شکست دادن هزینه ی کلّ مالکیت آن وجود ندارد. حتی دریافت نسخه ی enterprise آن با پشتیبانی شرکتی خیلی ارزان تر از ویندوز یا دیگر نرم افزارهای اختصاصی ویندوزی است که معمولاً شامل صدور مجوز user-based هستند و add-onهای آن ها گران است.همین موضوع برای ابزارها و اپلیکیشن های مورد استفاده در سرور لینوکس نیز صادق است.
5. آزادی

با لینوکس، هیچ فروشنده ی تجاری نمی تواند شما را در پروتکل ها یا محصولاتی خاص، زندانی کند. در لینوکس شما آزاد هستید که چیزهایی را که برای کارتان مناسب هستند، با هم ترکیب، هماهنگ و انتخاب کنید.
بطور خلاصه، با برتری های فراوانی که لینوکس در محدوده ی سرور فراهم می کند، تعجبی ندارد که دولت ها، سازمان ها و کمپانی های بزرگ در سراسر دنیا (مانند گوگل و آمازون)  در سیستم های تولید خود به سیستم عامل متن باز تکیه می کنند.
اگر به دنبال یک محصول لینوکس برای اجرا در سرور تجاری خود هستید، ما به شما CentOS (یا RHEL که نسخه ی پولی Red Hat است و CentOS بر پایه ی آن ساخته شده است)، Slackware، Debian و Gentoo را پیشنهاد می کنیم.

نویسنده: امیر عمادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.